Logo
Nevíte si rady? Zavolejte.
Blog
Jakou tenisovou raketu vybrat pro začátečníka?
24.09.2019 Tenis
Jakou tenisovou raketu vybrat pro začátečníka?
Tenisová raketa pro začátečníka je lehká raketa s velkou hlavou a širokým rámem. číst celé
Jakou velikost gripu tenisové rakety?
20.09.2019 Tenis
Jakou velikost gripu tenisové rakety?
Je důležitá velikost gripu tenisové rakety? číst celé
Zobrazit všechny články

DOPRAVA

Zásilkovna 

 • od 69,-Kč
 • ZDARMA nad 2000,-Kč

Balíkovna

 • od 69,-Kč
 • ZDARMA nad 2000,-Kč

Doprava na adresu v ČR

 • 98,-Kč - Doprava na adresu v ČR
 • ZDRAMA nad 3000,-Kč

PLATBA

 • Dobírka Zásilkovna - 15,-Kč
 • Dobírka - 30,-Kč
 • Převodem na účet - zdarma
 • Kartou - zdarma (jen regulované karty)

Platby-kartou


NajduZboží.cz

 1. Úvod
 2. Blog
 3. Tenis
 4. Jaké jsou typy tenisových výpletů
26.06.2019
Tenis

Jaké jsou typy tenisových výpletů

Tenisové výplety

 
Existují různé typy tenisových strun, každý má svoje výhody a nevýhody, které určují vhodnost jejich použití pro různé typy hráčů.

Na trhu je velký výběr výpletů od velkého množství značek, které nabízejí rozmanité výrobky. Každý z těchto výpletů má své jedinečné vlastnosti.
I když existuje mnoho fyzikálních vlastností (materiál, konstrukce, tloušťka, barva, povrch apod.), které mohou být pozměněny během výroby výpletu, jsou některé hlavní rysy, které popíšeme níže.


Tenisové výplety můžeme rozdělit do dvou hlavních kategorií:

Přírodní střeva (Natural Gut)


Přírodní střeva jsou vyrobeny složitým procesem ze střeva kravského. Jejich hlavními rysy jsou vynikající elasticita, stabilita napětí a "živost". Tyto výplety jsou ale velmi drahé, a také citlivé na počasí. I když je nutno podotknout, že v posledních několika letech bylo dosaženo v této oblasti velkých zlepšení. Mnoho profesionálů stále hraje přírodním střevem, a to zejména pro jeho jedinečné vlastnosti. Nedoporučuji ale přírodní střeva pro normální hráče na klubové úrovni, protože tito by měli používat tenisové výplety s lepším poměrem cena / výkon.
 
Příklady výpletů z přírodních střev: Babolat VS Team, Klip Legend, Bow Brand Championship a Pacific Prime Gut.

Syntetické výplety

Syntetické výplety jsou většinou high-tech výrobky, které jsou neustále zdokonalovány. Snahou výrobců je,  aby jejich "hratelnost" byla srovnatelná s výplety s přírodních střev, ale aby si udržely výhodu delší životnosti syntetických materiálů. V oblasti syntetických výpletů je velká rozmanitost různých konstrukcí a materiálů. Stručně popíšeme hlavní kategorie: 
 • Nylonové výplety

Nylonové tenisové výplety jsou nejčastěji používané typy výpletů (i když dnes už si osobně myslím, že polyestery jsou na tom nejméně srovnatelně). To proto, že nylonové struny jsou nejdostupnější tenisové výplety. Jsou obvykle vyrobeny z jednoho nylonového jádra a různých odolných obalů. Jako materiál pro tenisové výplety se nylon (polyamid) dobře hodí hlavně díky svým vynikajícím dynamickým vlastnostem.


Velký počet různých typů konstrukcí (materiál obalu a úhel obalování) významně ovlivňuje charakteristiky hratelnosti těchto výpletů. Nylonové struny s větším počtem obalů můžeme považovat za vyšší třídu než jednoduše obalené nylonové struny. Obaly snižují ztráty napětí výpletu, které bylo obvykle pozorováno u nylonové struny. Nylonové struny jsou vhodné pro hráče, kteří mají normální nebo vyšší spotřebu výpletů.

 
Příklady nylonových výpletů: Babolat Sytetic Gut, Head Master
 • Mutifilní výplety (multifilament)

Multifilament je mnoho mikrovláken (které můžou být z mnoha různých materiálů) stočeno dohromady do jedné struny, která je zabalena odolným krytím, a to aby se hratelnost syntetických strun více přiblížila přírodnímu střevu. Výhodou těchto tenisových výpletů je vyšší pružnost a lepší hratelnost. Nevýhodaou je, že multifilní výplety mají tendenci ihned prasknout, jakmile je vnější obal poškozen. Multifilní tenisové výplety jsou také dražší více než nylonové struny. Je to dáno složitějším výrobním procesem.

Populární multifilamentní výplety jsou: Isospeed Professional, Head FiberGel, Head FXP, Kirschbaum Touch Multifibre, Wilson NXT a Babolat Xcel.

 • Polyesterové výplety (monofil)

Polyesterové tenisové výplety mají poměrně jednoduchou strukturu, protože se skládají z jednoho polyesterového vlákna s tenkou obalovou vrstvou. Tento typ konstrukce tenisového výpletu se nazývá "monofil". Dodávají se v různých tloušťkách (1,10-1,35mm), které vám umožní vybrat si mezi různými úrovněmi elasticity a životnosti.

Polyesterové struny jsou málo pružné s docela tuhým pocitem ve srovnání s nylonovými nebo multifilamentními výplety, ale na druhou stranu poskytují výrazně delší životnost, což umožňuje používání tenčích strun. Výplety z čistého polyesteru mají jednu hlavní nevýhodu, a tou je tendence docela rychle ztrácet napětí. Takže se snižuje úroveň kontroly a výplet působí po krátké době hraní mrtvým pocitem. Proto lze polyesterové výplety doporučit jen pro hráče s vysokou spotřebou výpletů (trhače :)). Pro tyto hráče nabízí polyesterový výplet skvělý poměr cena a výkon.
Během posledních několika let bylo vyvíjeno obrovské úsilí při vylepšování monofilních strun a odstraňování jejich hlavních slabin (ztráta napětí a nedostatek pružnosti). Stále více a více značek polyesterových (co-polyesterových) výpletů je kombinováno ve směsi s řadou dalších materiálů jako jsou PEEK, uhlíkových nebo kovových vláken, aby byly upraveny jejich herní vlastnosti. Téměř každý výrobce má dnes ve svém programu takové výplety.

Příklady polyesterových výpletů: Luxilon Big Banger Alu Power, Yonex Poly Tour Pro, Babolat RPM, Pros Pro Blackout, Head Lynx, MSV Focus HexStill In Black.

Líbil se článek? Sdílejte ho s přáteli
Doprava a platba

Zásilkovna 

od 65,-Kč

Balíkovna

od 55,- Kč

ZDARMA nad 2000,-Kč

Doprava na adresu v ČR

98,-Kč - doprava na adresu v ČR

ZDRAMA nad 3000,-Kč

 


 

Dobírka Zásilkovna - 15,-Kč

Dobírka - 30,-Kč

Převodem na účet - zdarma

Kartou - zdarma (jen regulované karty)

Platby-kartou

Kde nás najdete

mTenis.cz

Ostravská 699/26

743 01 Bílovec

Kontaktujte nás

Pro zboží objednané v eshopu je tento obchod jen výdejní místo : výdej zboží pouze po potvrzení mailem!

© 2008-2020 mTenis.cz
Vytvořeno na Eshop-rychle.czEshop-rychle.cz