Logo
Blog
Jakou tenisovou raketu vybrat pro začátečníka?
24.09.2019 Tenis
Jakou tenisovou raketu vybrat pro začátečníka?
Tenisová raketa pro začátečníka je lehká raketa s velkou hlavou a širokým rámem. číst celé
Jakou velikost gripu tenisové rakety?
20.09.2019 Tenis
Jakou velikost gripu tenisové rakety?
Je důležitá velikost gripu tenisové rakety? číst celé
Zobrazit všechny články

DOPRAVA

Zásilkovna 

 • od 69,-Kč
 • ZDARMA nad 2000,-Kč

Balíkovna

 • od 69,-Kč
 • ZDARMA nad 2000,-Kč

Doprava na adresu v ČR

 • 98,-Kč - Doprava na adresu v ČR
 • ZDRAMA nad 3000,-Kč

PLATBA

 • Dobírka Zásilkovna - 15,-Kč
 • Dobírka - 30,-Kč
 • Převodem na účet - zdarma
 • Kartou - zdarma (jen regulované karty)

Platby-kartou


NajduZboží.cz

 1. Úvod
 2. Blog
 3. Tenis
 4. Jak a podle čeho vybrat tenisovou raketu?
30.05.2019
Tenis

Jak a podle čeho vybrat tenisovou raketu?

Jak vybrat raketu na tenis v několika krocích

Neexistuje rada typu popiš mi jak hraješ a já ti dám tu jednu jedinou pro tebe. Za mně u tenisu platí snad u celého vybavení, že každý si to svoje musí najít zkoušením. Někdy se stane i to štěstí, že se potkáte hned napoprvé. Ale v 99% to tak není.

Začátečník potřebuje lehčí raketu s větší hlavou. Bude se mu líp ovládat a odpustí více chyb když se bude snažit trefit míč. Větší hlava znamená větší úderovou plochu, takže víc odpustí trefy mimo nebo na kraji této plochy.

Pokročilý hráč si vybere nejlépe testováním, ale nějaké základní parametry můžou pomoct zůžit výběr z nabízených modelů. A není jich málo, jednomu by z toho mohla jít hlava kolem.

 


 

VELIKOST GRIPU:

První věc, co by mě měla zajímat je velikost gripu, tedy obvod rukojeti tenisové rakety. Čím větší číslo, tím pro větší ruku je. Obecně se má za to, že grip 2 je vhodný pro ženskou ruku, většina mužů používá grip 3.

Když jsem nerozhodný, volím menší. Zvětšit se dá trochu overgripem, více třeba úpavou s natavením zvětšovacího rukávu. Zmenšit se ale dá jen těžko.

Vvybírejte dobře, špatně vybraná velikost může být přícinou bolesti předloktí a tenisového lokte. Není dobře když raketu v ruce svírám příliš, ani když nemůžu dovřít sevření.

 


 

HMOTNOST:

Těžší raketa podrží v úderu, rychleji z ní míč letí. Hůř se ovládá, může se zdát nemotornější. Když otočím pohled tak to znamená, že lehčí raketa se vám v ruce trochu láme když příjmáte silnější úder, ale lépe a rychleji se ovládá.

Za těžší považuju rakety 290g a víc.

 


 

VYVÁŽENÍ:

Hodnota údaje vyvážení na raketě je bod, ve kterém je raketa vyvážená. Položím ji na ostrou hranu a nepřeváží se na stranu k hlavě ani k rukojeti. Měří se od koncovky rukojeti směrem k hlavě rakety. Čím vyšší je číslo, tím více hmotnosti je směrem do hlavy. Na střed (neutrálně) je kolem 343mm. Platí pro nevypletený rám tenisové rakety.

Příkladem extrémního vyvážení směrem do hlavy je kladivo. U tenisových raket se principu vyvážení hodně do hlavy využívá pro lehké rakety, aby podržely v úderu a nelámalo se vám zápěstí (třeba řada raket Wilson Hammer).

 


 

VELIKOST HLAVY:

Úderová plocha hlavy tenisové rakety je plocha, ze které míč pěkně letí a má zhruba zamýšlený směr, rychlost a délku. Je vždy menší než samotná velikost hlavy rakety, na krajích u rámu už to moc nehraje.

Čím je hlava větší, tím je tato plocha větší a raketa odpustí více chyb při odehrání míče mimo střed. Je to ale na úkor přesnosti úderu. Proto je dobré najít svůj vhodný poměr. Základem je přiznat si upřímně svoji výkonnost a netlačit se do raket typu Wilson Pro Staff Federer s hlavou 90 palců. Ta je sice přesná, ale velká asi jako tenisák samotný. Tím to netrefí každý.

 


 

VZOR VÝPLETU:

 Tahle informace říká něco o tom, jak tuhý bude výplet. Tím myslím celé lože výpletu. Souvisí i s údajem o velikostí hlavy rakety. Velká hlava s hustým výpletem nebude tak tuhá, jako malá hlava s hustým výpletem. 

Vzor výpletu se uvádí jako poměr dlouhých strun (jdoucí od rukojeti nahoru k hlavě) a krátkých strun (kolmých na dlouhé). Čím více strun, tím tužší výplet a přesnější hra. Méně strun by mělo pomáhat dodat míči více rotace, budeš mít spin jak Rafa Nadal. Ale ubere na přesnosti.

Hustý vzor je 18x20, dnes nejběžnější řekl bych 16x19.

 


 

Než začnu vybírat, odpovím si na pár otázek: jak těžkou raketu chci, s jak velikou hlavou a jak hustý výplet? Vyvážení mi sedí do hlavy nebo do rukojeti? Nezapomenu na velikost gripu. Pak se můžu ještě omezit na oblíbené značky. Tím se zůží výběř. Když nevím, vyhledám možnost půjčení tesovací rakety, zkouším a testuju.

Líbil se článek? Sdílejte ho s přáteli
Doprava a platba

Zásilkovna 

od 65,-Kč

Balíkovna

od 55,- Kč

ZDARMA nad 3000,-Kč

Doprava na adresu v ČR

98,-Kč - doprava na adresu v ČR

ZDRAMA nad 3000,-Kč

 


 

Dobírka Zásilkovna - 15,-Kč

Dobírka - 30,-Kč

Převodem na účet - zdarma

Kartou - zdarma (jen regulované karty)

Platby-kartou

Kde nás najdete

mTenis.cz

Ostravská 699/26

743 01 Bílovec

Kontaktujte nás

Pro zboží objednané v eshopu je tento obchod jen výdejní místo : výdej zboží pouze po potvrzení mailem!

© 2008-2020 mTenis.cz
Vytvořeno na Eshop-rychle.czEshop-rychle.cz